Zamrażanie instalacji

przez | 9 sierpnia 2022
grzejniki zamrażanie instalacji

Instalacje wodne w domu powinny działać bez zarzutu. To ważne, aby cała rodzina mogła w sposób komfortowy i swobodny funkcjonować w gospodarstwie domowym. Niestety, pomimo zachowania najwyższych środków ostrożności, czasami awarie są nieuniknione. Zwykle występują one wtedy, gdy jest ku temu najmniej sprzyjający czas, np. podczas srogiej zimy, kiedy brak ogrzewania w domu może mocno dać się we znaki. Jak szybko i sprawnie naprawiać usterki tego typu? Odpowiedzią jest zamrażanie instalacji. Jak i po co się je wykonuje? Podpowiadamy!

Zamrażania instalacji – na czym to polega?

W przypadku awarii sieci wodnych może dojść do nieopatrznego zalania przestrzeni, jeśli nie zadba się o szczegóły i odpowiedni sposób wykonywania prac. Można teoretycznie spuścić wodę z instalacji i dopiero wtedy przystępować do prac naprawczych lub profilaktycznej renowacji, ale zamrażanie instalacji jest o wiele prostsze. Dzięki niemu ciecze się nie wyleją i nie trzeba opróżniać rur. Nie przeszkadza to jednocześnie w wykonaniu zaplanowanych działań. Powszechną praktyką jest zatem zamrażanie rur miedzianych lub stalowych. Najczęściej dotyczy to rur wodnych w domach oraz centralnego ogrzewania działającego w gospodarstwach domowych. Wewnątrz przewodów wytwarza się tzw. czop lodowy, który zabezpiecza przed wylewaniem się wody. Czop ma długość kilku centymetrów, ale z powodzeniem wytrzymuje napór wody nawet, jeśli znajduje się ona pod sporym ciśnieniem.

Czy to jest bezpieczne?

Metoda ta nie jest inwazyjna. Oszczędza się tutaj przede wszystkim czas, gdyż wykonanie wszelkich prac trwa znacznie krócej, ale wszystko odbywa się z poszanowaniem zasad sanitarnych. Zamrażanie instalacji wykonują fachowe firmy hydrauliczne, które mają doświadczenie z różnymi typami rurociągów. Do zamrażania używa się np. zamrażarek elektrycznych lub gazowych. Niektórzy uważają, że zamrażarki gazowe są szkodliwe za sprawą sprężonego dwutlenku węgla, lecz nic bardziej mylnego. Właściwe użycie urządzeń jest w pełni bezpieczne. Nie należy pod żadnym pozorem nakierowywać zamrażarki na ludzkie ciało, gdyż w takim wypadku faktycznie można spowodować bolesne poparzenia. Jednakże wykonanie wszystkiego zgodnie z przyjętymi normami daje gwarancję bezpieczeństwa.

Jakie korzyści płyną z zamrażania?

Największą korzyścią jest oczywiście oszczędność czasu. Nie traci się go na spuszczanie wody z rur. Instalacja szybciej może zostać naprawiona lub usprawniona, a co za tym idzie w domu szybciej można korzystać z ciepłej wody lub centralnego ogrzewania.