Retinol – czym jest, jakie daje efekty i jak go stosować

przez | 3 października 2022
retinol serum

Retinol to pochodna witaminy A, która może pochwalić się długą listą zalet potwierdzonych w badaniach klinicznych. Bywa nazwany świętym Graalem składników do pielęgnacji skóry. Dzięki takim rezultatom jak poprawa tekstury skóry, zwiększenie produkcji kolagenu i zmniejszenie przebarwień, łatwo zrozumieć czemu cieszy się tak dobrą opinią. W początkowym okresie stosowania może działać drażniąco na skórę, więc aby tego uniknąć należy zapoznać się z zasadami pielęgnacji retinolem.

Jak stosowanie retinolu wpływa na skórę?

Retinol jest naturalnie wytwarzany przez organizm i stymuluje procesy regeneracji komórkowej. Pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu redukuje drobne linie i zmarszczki. Jest jednym z łagodniejszych retinoidów i z tego względu polecany jest dla osób wprowadzających pochodne witaminy A do pielęgnacji.

Kosmetyki z retinolem nakładane na skórę dostępne są bez recepty w formie żelu, kremu, serum i maści. W zależności od składników wspomagających i stężenia retinol serum cena może się różnić. Przeciętny zakres to między 50 a 150 złotych.

Stosowanie retinolu pomaga odblokować pory, złuszczać i wygładzać skórę. Zmniejsza widoczność przebarwień, drobnych linii i zmarszczek, poprawia nawilżenie skóry i leczy trądzik. Zdaniem specjalistów retinol może również z czasem pogrubić skórę właściwą, co sprawia, że ​​staje się zdrowsza i wygląda młodziej.

Retinol serum cena i podstawowe zasady stosowania

Podstawową zasadą wdrażania retinoidów do codziennej pielęgnacji jest metoda małych kroczków, ponieważ skóra musi przyzwyczaić się do ich działania. Na początku należy wybrać kosmetyki z niższym stężeniem aktywnej formy retinolu i aplikować go co drugi dzień. W przypadku bardzo wrażliwej skóry, w początkowym okresie zaleca się nawet stosowanie co trzy dni. Często jeśli retinol serum cena jest wyższa, wynika to z zawartości dodatkowych substancji intensywnie nawilżających i łagodzących podrażnienia.

Na twarz nakładamy niewielką ilość produktu, wielkości ziarnka grochu. Po kilku tygodniach można zwiększać częstotliwość stosowania. Należy przy tym obserwować reakcję skóry i dbać o jej nawilżenie. Delikatne zaczerwienienie i złuszczanie naskórka to normalne skutki uboczne w początkowym okresie stosowania retinolu oraz przy zwiększaniu jego stężenia. Niezbędnym elementem w pielęgnacji jest ochrona przeciwsłoneczna i codzienne nakładanie na twarz SPF 50 przez cały rok. Ponieważ retinoidy zwiększają fotowrażliwość skóry, promieniowanie UV może ją mocno podrażnić i pozostawić na niej przebarwienia.