Na czym polega psia dieta barf?

przez | 9 sierpnia 2022
miska z jedzeniem psia dieta

Jednym z podstawowych warunków, jeśli chodzi o utrzymanie czworonoga w dobrej kondycji i zdrowiu, jest dostosowana do jego potrzeb dieta. Mnóstwo właścicieli psów zastanawia się, w jaki sposób najlepiej jest żywić swojego pupila. Ostatnimi czasy dużo mówi się o tym, jak wiele korzyści czworonogowi może przynieść psia dieta barf.

Czym jest psia dieta barf?

Twórcą diety barf jest australijski lekarz weterynarii, który przez lata pracował nad ułożeniem prawidłowej diety czworonogów. Stwierdził, że najzdrowszą dietą dla psów jest ta, która opiera się na mięsie, podrobach, warzywach, owocach oraz kościach. Warto wspomnieć o tym, że ten sposób żywienia wymaga od właścicieli psów odpowiedniej suplementacji.

Dlaczego warto stosować dietę barf?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że psia dieta barf doskonale sprawdzi się w przypadku ogromnej większości psów. Właściciele czworonogów, którzy zdecydowali się na ten sposób żywienia, jako jedną główną zaletę wskazują, że mają kontrolę nad tym, co otrzymuje ich pupil. Nie wszyscy mają świadomość tego, że producenci gotowych karm z supermarketów bardzo często dodają do nich dodatki zbożowe, które niekoniecznie dobrze sprawdzają się w przypadku układu trawiennego psa.

Bardzo istotnym składnikiem diety barf są kości, które wykazują zbawienny wpływ dla zdrowia uzębienia psa. Gryząc je, pies oczyszcza zęby, dzięki czemu kamień nazębny na nich nie osiada.

W jaki sposób przedstawić psa na barf?

Jeśli do tej pory czworonóg był karmiony niskiej jakości karmą, trzeba pamiętać o tym, że dieta oparta na surowym mięsie nie powinna być wdrożona zbyt szybko. Nowe składniki diety najlepiej jest wprowadzać stopniowo – zaczynając od czystych mięs, kończąc na podrobach i kościach.

Psu można powoli podawać coraz większą ilość mięsa, zastępując nim dotychczasową karmę. Dopiero wtedy, kiedy pies przywyknie do nowego sposobu odżywiania, można zacząć stopniowo podawać mu podroby, warzywa i owoce.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kości nie zaleca się podawać starszym psom i szczeniętom.

Podsumowując, pies jest mięsożercą, którego dieta powinna składać się w większości ze świeżego mięsa. Oczywiście, nie może w niej zabraknąć także pewnej ilości warzyw i owoców. Specjaliści uznają, że 80% diety psa powinny stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego, podczas gdy resztę – produkty roślinne.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że przy odpowiedniej suplementacji dieta barf ma naprawdę zbawienne działanie, jeśli chodzi o organizm czworonoga. Pomimo tego że przygotowanie mieszanek bywa naprawdę czasochłonne, to jednak troska o zdrowie psa jest bezcenna.