Jakie kosmetyki samochodowe warto mieć w garażu?

przez | 9 maja 2022
kosmetyki-samochodowe

Zadbany samochód to wizytówka każdego kierowcy. O ile większość właścicieli samochodów pamięta o tym, by regularnie wymieniać opony i części eksploatacyjne, o tyle ciągle niewielu jest tych, którzy prawidłowo dbają o wygląd auta. A z nim jest jak z człowiekiem, u którego regularne stosowanie kosmetyków poprawia kondycję skóry i opóźnia proces starzenia. Sprawdź, jakie kosmetyki samochodowe warto mieć w garażu, by auto wyglądało na młodsze i było czyste.

Kosmetyki samochodowe do mycia auta

Najlepszym sposobem na umycie karoserii samochodu jest zastosowanie szamponu z pianą aktywną. Nie należy zastępować go domowymi środkami myjącymi, bo te mogą uszkadzać lakier. Szampon dedykowany do mycia auta pomoże usunąć zaschnięte ślady i w dużym stopniu wyeliminuje powstawanie smug. Niektóre szampony zawierają wosk lub kwarc, które dodatkowo zabezpieczają lakier przed przyleganiem brudu i kurzu.

Szyby samochodowe warto dodatkowo wypolerować przy użyciu płynu – najlepszy będzie ten, który jednocześnie zapobiega parowaniu szyb – to przyda się zwłaszcza zimą. Środkiem do mycia szyb można też czyścić lusterka oraz reflektory. Kosmetyki samochodowe do szyb pomogą je odtłuścić i zapobiegną powstawaniu brzydkich śladów po kroplach wody z deszczu.

Na końcu trzeba zadbać także o felgi – producenci kosmetyków samochodowych pomyśleli także o tym i stworzyli produkty, które nie tylko usuwają nie tylko błoto i kurz, ale także pył hamulcowy, czy rdzę. Przy wyborze środka do felg należy upewnić się, że nadaje się on do wszystkich typów felg – niektóre mogą powodować powstawanie rys na felgach chromowanych. Przy felgach szczególnie ważne jest przestrzeganie zaleceń, o których piszą producenci na swoich środkach – nie powinno się trzymać płynu na feldze dłużej, niż mówi ulotka, a naczelną zasadą jest to, że felgi powinny być chłodne podczas czyszczenia.

Czas na dressing

Większość kierowców poprzestaje na umyciu samochodu z zewnątrz i ewentualnie odkurzeniu środka. Tymczasem warto też kupić kosmetyki samochodowe, które pozwolą zadbać o deskę rozdzielczą, czy opony.

Dressing do plastików oczyści je z brudu i zostawi antystatyczną powłokę, która nie będzie przyciągać kurzu. Nawet w starszym samochodzie, w którym plastik wydaje się być wypłowiały, można odnowić wnętrze auta środkami, które wnikną w jego strukturę i ożywią kolor. Ponadto będą zapobiegać blaknięciu kokpitu w wyniku działania promieniowania UV.

Odpowiednim preparatem można także zakonserwować uszczelki w drzwiach i bagażniku. Nie trzeba stosować go przy każdym myciu, ale dobry preparat na bazie silikonu odżywi gumę, która może z czasem pękać i szarzeć. Ponadto sprawdzi się zimą, bo zapobiegnie przymarzaniu.

Na końcu warto sięgnąć po kosmetyki samochodowe do opon. Zwykle mają one postać mleczka lub żelu. Specjaliści od autodetailingu zalecają impregnowanie nimi opon po sezonie, co przedłuży ich żywotność. Stosowane standardowo podczas mycia auta, poprawiają wygląd opony, wzmacniając jej jej kolor.

Jak widać, jest tego sporo, ale warto dbać o wygląd auta – dobra kondycja lakieru i błysk reflektorów robią naprawdę dobre wrażenie. Najlepiej potraktować to jak inwestycję – samochody kupuje się oczami, więc przy sprzedaży auta wyglądem można nieco nadrobić.