Czym wyróżniają się nowoczesne giętarki?

przez | 1 lipca 2022
giętarki

Nowoczesne giętarki do blach jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są przede wszystkim do kształtowania złożonych geometrycznie materiałów. Klasyczna giętarka składa się ze specjalnej belki dociskowej oraz belki gnącej. Najbardziej zaawansowane są nowoczesne giętarki CNC, które dodatkowo wyposażone są w specjalny panel sterowania, dzięki któremu możliwe jest zaprogramowanie poszczególnych detali. Najbardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają również symulowanie procesu gięcia.

Jak działa giętarka?

Giętarki wbrew pozorom są bardzo prostymi urządzeniami, dzięki czemu z ich obsługą poradzi sobie praktycznie każdy. Podczas mechanizmu zaginania blacha jest dociśnięta do stołu giętarki za pomocą belki dociskowej. Wystająca poza tę część belki blacha jest następnie zaginana przez drugą belkę gniącą. Giętarki wykorzystywane są na szeroką skalę przede wszystkim w wymagającej branży budowlanej. Opisywany sprzęt idealnie sprawdzi się przy wykonywaniu elewacji, dachów i wszelkich obróbek blacharskich.

Precyzyjne sterowanie giętarkami CNC

Nowoczesne giętarki jak wspomniano powyżej wyposażone są w zaawansowany system sterowania CNC. Za pomocą ekranu dotykowego można zaprogramować każdy detal. Przygotowane projekty można obejrzeć w pełnym 3D. Symulacja polega na automatycznym wykryciu gięć, dzięki czemu można ograniczyć błędy i kolizje. Za pomocą trybu automatycznego można sprawnie przejść przez poszczególne etapy gięcia. Mowa tutaj nie tylko o odwracaniu i obracaniu poszczególnych arkuszy blachy, ale również o odcięciu blach za pomocą gilotyny.

Najważniejsze parametry

Aby wybrać porządną giętarkę warto zwrócić uwagę na szerokość roboczą. Uniwersalne giętarki zazwyczaj oferują szerokość roboczą wynoszącą około 1600 mm. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać urządzenia o zdecydowanie większej powierzchni roboczej. Pamiętać należy o tym, że im większy rozmiar, tym oczywiście zwiększa się masa całkowita. Bardzo ważne jest także to, aby zwrócić uwagę na maksymalną grubość używanej blachy. Dostępne na rynku giętarki zaprojektowane są do obróbki blach o wyznaczonej grubości. Jeżeli wybierzemy nieodpowiednią giętarkę to gięcie trzeba będzie zlecić zewnętrznej firmie. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest wymiar giętarki oraz moc docisku belki dociskowej. Wymiary mają oczywiście bezpośredni wpływ na dokładność i wygodę obsługi danego urządzenia. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ogromną rolę odgrywa również maksymalny kąt zgięcia. Jak łatwo się domyślić im wyższa wartość, tym oczywiście zdecydowanie lepsza wydajność.